Obiekty zrealizowane


Dachy


Realizacje pokryć dachowych


 

Elewacje


Zdjęcia z prac nad elewacjami


 

Generalne wykonawstwo


Projekty zrealizowane w ramach generalnego wykonawstwa


 

Izolacje poziomu zera


Zdjęcia z prac nad izolacjami poziomu zera budynków


 

Konstrukcje stalowe


Wykonane konstrukcje stalowe


 

Budynki z płaskim dachem

Nowoczesne budownictwo oferuje szereg rozwiązań w aranżacji domu. Jednym z nich jest zastosowanie płaskich dachów. Tego rodzaju pokrycie wyróżnia się efektownym wyglądem, jak również wysoką funkcjonalnością. Co warto o nim wiedzieć i kiedy opłaca się wybrać podobny projekt? O płaskich dachach można mówić w przypadku, gdy ich nachylenie wynosi od 0 do 12 stopni. Profesjonalną nazwę konstrukcji stanowią stropodachy, ponieważ pełnią funkcję dachu oraz stropu nad ostatnią kondygnacją domu lub innego budynku. Projekty budynków biurowych i hal produkcyjnych z płaskim dachem również cieszą się bardzo dużą popularnością. Dzięki temu wyglądają nowocześnie i doskonale wpisują się we współczesną stylistykę.


Zalety płaskiego dachu

Konstrukcja dachu płaskiego niesie ze sobą wiele zalet. Wbrew pozorom jest ona bardziej odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Skośne dachy są podatne na zerwanie podczas wichury i silnego wiatru. Ponadto płaski dach sprawia, że możliwa staje się praktycznie dowolna aranżacja budynku. Jego wygląd nie wpływa w tak dużym stopniu na odbiór całości, a tym samym pozwala zwrócić uwagę na inne elementy wykończenia elewacji. Dachy skośne są natomiast zbudowane w taki sposób, że niemożliwe staje się nadanie budowlom niestandardowego kształtu. Zazwyczaj z uwagi na ich zastosowanie, w czasie budowy trzeba zdecydować się na wiele kompromisów. Tymczasem dach płaski można umieścić niemal w każdym projekcie. Co więcej, zwykle w żaden sposób nie wpływa to na zwiększenie kosztów. Inwestorzy powinni zwrócić uwagę na fakt, że jego wykonanie może być tańsze, wiąże się więc z oszczędnościami.
Wspomnieć należy także o energooszczędności konstrukcji, która po części wynika z braku licznych złamań. Dach płaski wiąże się też z możliwością zamontowania kolektorów słonecznych na większości jego powierzchni, co stanowi dużą zaletę. Nie jest to z kolei możliwe w przypadku dachu skośnego, gdzie montuje się je wyłącznie po stronie południowej. Spośród zalet stropodachów koniecznie trzeba wymienić możliwość aranżacji ogrodu lub tarasu na dachu. Prezentuje się to niezwykle efektownie, a przy tym gwarantuje dodatkową przestrzeń. Warto więc wybrać płaski dach. Projekty z jego użyciem będą bardzo nowoczesne i z pewnością zachwycą niejedną osobę. Czy stropodachy mają jednak pewne wady? Jak w większości przypadków, nie są one doskonałe. Do najważniejszych należy konieczność ich odśnieżania podczas dużych opadów śniegu. Niektórym inwestorom może też przeszkadzać ograniczony wybór pokrycia dachu. Sprawdźmy zatem, jakie rodzaje są dostępne.


Czym pokryć płaski dach?

Pokrycie dachu płaskiego w znacznym stopniu wpływa na jego funkcjonalność. Obecnie do dyspozycji są przede wszystkim papy bitumiczne oraz wszelkiego rodzaju membrany (PVC, TPO, EPDM). Najtańsze rozwiązanie stanowi papa asfaltowa. Przeważnie posiada ona osnowę z welonu szklanego lub tektury. Stosuje się ją jednak coraz rzadziej, ponieważ montaż jest dość skomplikowany, a parametry techniczne mogą pozostawiać wiele do życzenia. Z tego też względu popularniejsze są papy termozgrzewalne – cechują się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne, a przy tym wolno się starzeją i nie pękają na zgięciach.

Nowoczesne pokrycia dachów płaskich to przede wszystkim wspomniane papy zgrzewalne. Przeważnie układa się ich dwie warstwy. Jedną z nich stanowi papa podkładowa, natomiast drugą – papa wierzchnia. Na rynku znajdziemy także papy jednowarstwowe. Ich grubość wynosi ok. 5 mm. Dachy płaskie można również pokryć specjalnymi materiałami rolowymi, które zostały wykonane z kauczuku i tworzyw sztucznych. Tego rodzaju materiały nie są rzadko stosowane w przypadku domów jednorodzinnych, jednak ich montaż jest przeważnie tańszy, niż montaż pokrycia z pap.
Skoro znamy już wszystkie rodzaje możliwych pokryć, warto odpowiedzieć na pytanie – czym najlepiej pokryć płaski dach? Z powyższych rozważań wynika, że najbardziej opłacalny wybór stanowią papy termozgrzewalne, głównie z uwagi na ich liczne właściwości. Co jeszcze trzeba wiedzieć o budynkach z płaskimi dachami? W zależności od konstrukcji, można stworzyć na nich zielony taras, który umożliwia czynne użytkowanie dachu. Zalecane jest wówczas zastosowanie tzw. dachu odwróconego. W przeciwieństwie do dachów tradycyjnych nie wymaga paroizolacji, a przy tym chroni hydroizolację przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi.

Jeśli zależy Państwu na efektownym i jednocześnie funkcjonalnym dachu, opłaca się wybrać dach płaski Konstrukcja takiego rozwiązania posiada wiele zalet, a przy tym można ją zastosować w większości projektów. Wrocław to jedno z miast, gdzie możemy zdecydować się na zakup takiego projektu i obejrzeć przykładowe realizacje. Płaskie dachy można zastosować nie tylko w przypadku domów jednorodzinnych, ale również w budynkach biurowych oraz halach produkcyjnych.